Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Andorra

Výměnný pobyt s Lycée Comte de Foix z Andorry, 2020

19.11.2019: vidéo-conférence avec les élèves du Lycée Comte de Foix d'Andorre-la-Vieille, l'échange se prépare :)

 

Výměnný pobyt s Lycée Comte de Foix z Andorry – v Andoře, 2017

29. 5. – 6. 6. 2017, program výměny

 

(více fotografií)

Letošní školní rok se naší škole, Akademickému gymnáziu Štěpánská 22 Praha 1, podařilo navázat kontakt s francouzským gymnáziem v nejmenším frankofonním státě v Evropě, Lycée Comte de Foix v Andoře. Tento kontakt jsme prohloubili a zrealizovali jsme výměnu se společným projektem zaměřeným na hudební a výtvarné umění Prahy a Andorry.
První část výměny proběhla začátkem března, kdy andorští studenti navštívili Prahu. Při jejich pobytu v Praze zažili jak čeští, tak andorští studenti velmi bohatý kulturní program. Kromě společné práce na projektu přímo v budově našeho gymnázia se studenti obou škol podíleli na setkání studentů francouzštiny z různých pražských gymnázií a škol na půdě Francouzského institutu v rámci oslav Frankofonie (1.3.2017), kde před celým kinosálem prezentovali francouzské regiony (Toulouse) a Andorru. Naši hosté z Andorry vystoupili též se svým hudebním pásmem. Paní Florence SAINT-YGNAN, atašé pro francouzský jazyk, propagace francouzského jazyka a Frankofonie pro všechny zúčastěné zorganizovala úžasné občerstvení, při kterém si mohli všichni přítomní studenti popovídat a seznámit se, poté následovala projekce nového francouzského filmu  „Demain, tout commence“. Tento výjimečný den si všichni zúčastnění opravdu moc užili. Dále naši a andorští studenti společně navštívili Národní divadlo s komentovanou prohlídkou historické budovy, operní představení Kouzelnou flétnu ve Stavovském divadle, představení Černého divadla na Národní, koncert vážné hudby v Klementinu a v neposlední řadě koncert v Lobkowiczkém paláci, dále pak absolvovali komentovanou prohlídku v Muzeu Kampa, která byla zakončena workshopem. Andorští studenti přijeli zároveň s vlastním koncertním vystoupením, kdy pro nás nacvičili písně v češtině, také naši státní hymnu, písně v katalánštině (rodný jazyk Andorranů) a paní profesorka Marie-Noelle Coulon pro nás nastudovala ukázku z Dvořákovy opery Rusalka. Naši studenti nacvičili s paní profesorkou Nikolou Slabákovou pásmo českých písní a paní profesorka také zazpívala árii z Bizetovy opery Carmen. Andorští studenti stihli kromě tohoto vyčerpávajícího kulturního programu i návštěvy dalších pražských pamětihodností a muzeí, jako například Kafkovo muzeum (jejich studenti  přijeli se dvěma  nastudovanými knihami od Kafky), Pražský hrad, Staré Město, Josefov s Židovským muzeem a rozhlednu Petřín. Letošní rok byl opravdu velmi bohatý na události, a tak jsme se mohli našim andorským přátelům též pochlubit významným jubileem našeho gymnázia, totiž 460. výročí od jeho založení! Byli jsme opravdu velmi rádi, že jsme mohli naše andorské přátele obeznámit s českou kulturou, životem na škole i v rodinách a pochlubit se všemi skvosty našeho hlavního města Prahy.

 

Druhá část výměny se uskutečnila zkraje června. Do Andorry jsem cestovali přes Barcelonu, kde jsme využili při obou cestách trochu času, který nám zbýval, k návštěvě známé třídy La Rambla,  gotické čtvrti a překrásnou katedrálou a zavítali jsme též do chrámu Sagrada familia. V Andoře jsme se účastnili vyučování a opět jsme mohli společně prožívat radost z hudby při koncertě, který pro nás naši přátelé přichystali a kterého se zúčastnili snad všichni studenti hudebního zaměření (option musique). Práce na společném projektu pokračovala dál a my jsme společně navštívili Muzeum Thyssen, kde v kombinovaných skupinkách zpracovávali studenti zadané úkoly a objevovali krásy výtvarného umění mistrů nejen katalánských, ale i francouzských, amerických, ruských a španělských. Lycée Comte de Foix nás přijalo velmi vřele, studenti gymnázia s odborným zaměřením pro nás přichystali uvítací občerstvení v podobě malých dezertů – opravdu se jim povedly! Na tomto oficiálním přijetí nás přišla přivítat též paní velvyslankyně Francie v Andoře Madame Caballero, samozřejmě toto slavnostní setkání zahájila paní ředitelka Madame Claude Chaloupy a poté pokračovalo seznamování s dalšími členy profesorského sboru a ekonomického oddělení. Součástí našeho projektu bylo též románské umění, gymnázium pro nás zorganizovalo komentovanou projížďku po románských kostelích se zvoničkami uprostřed pyrenejských hor, např. Santa Coloma či Sant Miquél d´Engolasters. Byli jsme též obeznámení s historií této maličké plurikulturní země na hranicích s Francií a Španělska, kde úředním jazykem je katalánština a kde většinu obyvatel tvoří příslušníci Francie, Španělska, Portugalska a Argentiny. Navštívili jsem místní parlament a soud (jak historický Conseil d´Etat ze 16. století, tak ten současný), paní průvodkyně nás zasvětila do fungování tohoto ojedinělého státního celku, kterým je diarchie pod vedením biskupa urgellského a francouzského prezidenta. Andorra má též silnou náboženskou tradici, i když ne všichni její obyvatelé jsou věřící. Navštívili jsme významné poutní místo  - le Sanctuaire de Notre-Dame de Meritxell. Co se historie týče, prošli jsme též Cestu železa „Ruta del Ferro“, kde nám paní průvodkyně vysvětlila počátky a vývoj této kovářské řemeslné tradice (od dolů přes huť k finálním výrobkům).
Náš pobyt v Andoře se neobešel bez horské túry, kterou jsme absolvovali po přenocování v horské chatě „refuge de Sorteny“, dosáhli jsme výšky 2 300mnm a byli jsme odměněni skvostným pohledem na horské jezero a zasněžené vrcholky, na pyrenejskou zatím ještě jarní květenu.
Naši studenti se tímto recipročním pobytem velmi zlepšili v používání francouzského jazyka, který byl jazykem komunikace, rozšířili své znalosti a také prohloubili své chápání světa poznáním jiné kultury.
Došlo k navázání hlubokých přátelství a to nejen mezi studenty, ale též mezi celými rodinami, protože rodiče jak českých, tak andorských žáků věnovali této výměně velkou energii a snahu a vytvořili tím pohodové prostředí k jejímu hladkému průběhu. Jako ostatní výměny byla i tato cennou zkušeností a pevně doufáme, že se nám podařilo úspěšně reprezentovat naše město, naši školu a naši kulturu a že se tato výměna ještě hodněkrát zopakuje.