Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Rakousko

Tématicko-poznávací zájezd do Vídně 2018

29.–30. 11. 2018
zájezd do Vídně s návštěvou vídeňského gymnázia Akademisches Gymnasium založeného r. 1553 jezuitským řádem

  
(více fotografií)

Tematický zájezd do Vídně

Ve dnech 29. a 30. 11. jsme v počtu 48 studentů a 3 pedagogů a 1 průvodkyně vyrazili v 6 hod ráno z Florence do Vídně. Cesta byla delší, ale alespoň jsme se mohli trochu dospat. Když jsme dorazili do rakouského hlavního města, čekal na nás bohatý program. Nejprve jsme naším autobusem projeli slavnou Ringstraße a poté už jsme vyrazili na první seznamovací procházku s cílem Hofburg – Císařské apartmány a Museum Sisi. Prošli jsme pod hodinami Ankeruhr, došli až na Judenplatz, poté jsme si to namířili přes ustájené Lippizaner Pferde, po cestě jsme zhlédli i pamětní cedule W. A. Mozarta, který ve Vídni koncertoval již jako šestiletý chlapec, nebo Henriho Dunanta – zakladatele Červeného kříže.
V Císařských apartmánech jsme si mohli prohlédnout sbírku porcelánu císařské rodiny a další předměty, které byly součástí tabule a vůbec habsburské kuchyně. V Muzeu císařovny Elisabeth jsme se dozvěděli dopodrobna o jejím životě. Odpoledne jsme ještě navštívili Horní Belveder s překrásnou výstavou obrazů Gustava Klimta včetně jeho slavného Polibku – Der Kuss. (Ve 2. patře byla vystavena díla i jiných významných autorů a mezi nimi byl i obraz Josefa Čapka). V předvečer jsme se ubytovali nedaleko Hauptbahnhof a stihli jsme se zajet podívat na vídeňskou radnici s vyzdobeným náměstím, zažili jsme tak i jízdu vídeňským metrem:)
Druhý den ráno jsme se po vydatné snídani vypravili na Beethovenplatz, kde se nachází Akademisches Gymnasium Wien, jedno ze sedmi akademických gymnázií (Linz, Graz, Salzburg, Innsbruck, Prag. Lvov). Byli jsme přijati a provedeni krásnou novorenesanční budovou sympatickou paní profesorkou francouzštiny a náboženské výchovy. Na venkovní fasádě gymnázia jsou umístěny cedule významných osobností, které na tomto gymnáziu studovaly. Uprostřed celého komplexu se nachází sportovně vybavené hřiště, nad nímž vypínají hlavy chrliče a ozdobné věže. Ten den se zrovna psaly cvičné maturitní zkoušky z latiny, a tak jsme museli být maximálně ohleduplní. Na rakouské osmileté gymnázium chodí děti o rok dříve než v Čechách. Akademisches Gymnasium Wien (1553) je humanitně zaměřené, prvním cizím jazykem je angličtina, nicméně jedna třída má jako 1.cizí jazyk francouzštinu. Následně studenti přibírají latinu, posléze francouzštinu nebo angličtinu a též výběrově  řečtinu. Se zástupci školy jsme se předběžně domluvili na možné spolupráci, která by spočívala ve společných projektech s našimi francouzskými třídami nebo v recipročních  návštěvách v rámci Studienfahrten Praha - Vídeň. Po návštěvě gymnázia jsme se pěšky vydali do centra a prošli jsme se tak po místech, která tvoří srdce Vídně a která jsme předchozí den nestihli navštívit. Jednalo se např. O budovu Musikverein, ve které se každoročně odehrává Novoroční koncert, či  o Wiener Oper nebo Stephans Dom. A už tu bylo poledne a výstava Clauda Moneta v Albertině. Protože výstava již 7. 1. 2019 končí, byly ve výstavních prostorách davy lidí. Výstavu jsme absovoval každý ve svém vlastním tempu, někteří stihli prostudovat i 2. patro s modernou, zde jsme též objevili obraz významného českého umělce, a sice Františka Kupky.
Po kratším rozchodu jsme se nalodili do autobusu a nechali se odvézt k Hundertwasser Haus, kde jsme se blíže seznámili s principy tvorby malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera. A kolem 17. hodiny jsme již vyrazili na cestu domů.
Po celou dobu historicky zaměřeného zájezdu nás všude doprovázela paní průvodkyně, která nám trpělivě opakovala všechny důležité momenty v historii tohoto kulturního a politického centra Rakousko-uherské monarchie, přičemž kladla velký důraz právě na významné proměny města za posledních 100 let.
Do Vídně se určitě chceme pravidelně vracet! Všech 48 studentů si zaslouží velkou pochvalu za vzorné a zodpovědné chování po celou dobu zájezdu, neboť nebylo jediného pozdního příchodu a nebyla žádná mimořádná překvapení, naopak bylo vidět nadšení a zaujetí návštěvou této překrásné metropole navzdory ledovému počasí.

Von 29. bis 30. 11. 2018 unternahm unsere Schule eine Exkursion in die österreichischen Hauptstadt, mit dabei waren 48 SchülerInnen und 3 Pädagoginnen unseres Gymnasiums sowie eine Reiseführerin, die uns begleitete.
Unsere Reise begann am 29.11. um 6 Uhr morgens am Busbahnhof Florenc in Prag. Nachdem wir gegen 11 Uhr in Wien angekommen waren, erwartete uns ein reichhaltiges Programm. Zuerst machten wir einen Rundgang durch die Innere Stadt, danach besuchten wir das Sisimuseum, wo wir mehr über das Leben der Kaiserin Elisabeth erfahren konnten. Am Nachmittag besuchten wir das Obere Belvedere, wo unter anderem Gemälde von Gustav Klimt, wie sein weltberühmter "Kuss" ausgestellt sind.
Am Abend vergönnten wir uns einen Besuch am Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz.
Am Morgen des 30.11. besuchten wir nach einem ausgiebigen Frühstück das Akademische Gymnasium Wien. Das Akademische Gymnasium Wien ist eines der insgesamt 7 Akademischen Gymnasien (Linz, Wien, Innsbruck, Salzburg, Graz, Prag, Lvov). Es wurde 1553 vom Jesuitenorden gegründet und ist somit eine Schwesternschule unseres Akademischen Gymnasiums in Prag.
Wir würden von einer sympathischen Französisch- und Religionslehrerin empfangen, die uns durch die Schule führte. Das schöne, neugotische Gebäude wurde von Friedrich Schmidt, dem Architekten des Wiener Rathauses entworfen.
Die Ausrichtung der Schule ist humanistisch bzw. neusprachlich. Am achtjährigen Gymnasium werden SchülerInnen von der 5. bis zur 12. Schulstufe unterrichtet. Als erste Fremdsprache kann entweder Englisch oder Französisch gewählt werden, im zweiten Jahr kommt für alle Schüler verpflichtend Latein hinzu und im dritten Jahr die zweite lebende Fremdsprache. In der Oberstufe (ab der 9. Schulstufe) besteht die Möglichkeit, statt der zweiten lebenden Fremdsprache Altgriechisch zu wählen.
Nach dem Besuch des Akademischen Gymnasiums begaben wir uns auf einen Spaziergang durch das Zentrum und besichtigten Sehenswürdigkeiten, für die am Vortag keine Zeit geblieben war, wie zum Beispiel den Stephansdom, die Oper und den Musikverein, wo jedes Jahr das Wiener Neujahrskonzert stattfindet. Am Nachmittag besuchten wir die Albertina, wo wir die Ausstellung von Werken Claude Monets begutachten konnten.
Nach dem Besuch der Albertina neigte sich unsere zweitägige Exkursion bereits ihrem Ende zu. Nach etwas Freizeit, welche wir zum Spazierengehen, Einkaufen von Souvenirs oder Besuch eines Cafés nutzen könnten, begaben wir uns zurück zum Autobus, der uns wieder nach Prag brachte.