Akademické gymnáziumškola hlavního města Prahy

Partnerství škol COMENIUS

Vážené studentky a studenti, milí rodiče a přátelé školy,
Rádi bychom Vás informovali o tom, že naše gymnázium bude v letech 2013-2015 realizovat bilaterální projekt partnerství škol Comenius spolu se střední školou na italské Sicílii (http://www.itborghesepatti.it) za grantové podpory Programu celoživotního učení.
Projekt se nazývá “Self-confidence Springing from Identifying Your Place within the European Area“ a jeho cílem je, jak již z názvu vyplývá, bourání předsudků a mýtů, spolupráce s vrstevníky v jiné zemi Evropské unie ve dvou cizích jazycích (angličtině a francouzštině), poznávání života v cizí zemi, zdokonalování se ve využívání nových technologií a v neposlední řadě i osobní rozvoj našich studentů.
V rámci projektu budeme kromě pravidelných měsíčních společných aktivit realizovat i dvě výměny. Na jaře 2014 navštíví dvacet studentů naší školy v doprovodu pedagogů Sicílii, rok nato přijedou Sicilané k nám.
Absolvujeme také dvacetihodinový kurz základů italštiny a Italové zase češtiny, takže ideálně budeme pracovat dokonce ve čtyřech jazycích EU!
Na práci v projektu už se moc těšíme a o jeho realizaci Vás budeme dále informovat.

Tereza Hornová a Jana Srpová

Tento projekt bude realizován za finanční podpory Evropské unie.


7.5.2015

Další milník projektu je úspěšně za námi.
Naši partneři ze Sicílie přijeli do Prahy a strávili tu s námi dvanáct dní, které byly naplněny rozmanitými vzdělávacími a poznávacími aktivitami.
Pracovali jsme na projektu, překládali českou hymnu, psali deníky a dokonce rapovali!
Kromě toho měli Sicilané mnoho příležitostí seznámit se s českou kulturou a pražskou i mimopražskou architekturou. Hluboký dojem v nich jistě zanechal Pražský hrad, obdivovali Staré Město či židovskou čtvrť a své poklady jim otevřelo i Klementinum. Volné chvíle trávili na Petříně, na lodičkách na Vltavě, ale i ve Veletržním paláci, kde zhlédli slavnou Muchovu Slovanskou epopej.

Se svými partnerskými rodinami pak italští studenti poznávali jiné zvyky a rozdílnou kuchyni. Podívali se i za hranice Prahy. Mnozí z nich totiž se svými přáteli navštívili i jiná česká města jako třeba Český Krumlov a Plzeň. Pro všechny pak byl uspořádán výlet na hrad Křivoklát.
K hlubšímu vzájemnému poznání a k vytvoření možnosti širší diskuse na různá témata přispěla také společná večeře s rodiči českých studentů a se všemi zúčastněnými učiteli.
Program byl velmi náročný a intenzivní, ale věříme, že přátelské vztahy, které se během obou pobytů vytvořily, budou jedním z přínosů celého projektu a vydrží déle než projekt sám.


 

Vážení přátelé,
rádi bychom Vás pozvali na veřejné debaty v rámci projektu, které budou probíhat v pondělí 16.3 2015 od 12:25 do 14:00 v učebně číslo 413 a poté i v úterý 24.3. ve stejnou dobu a na stejném místě. Témata zvolili naši studenti a budou se zabývat kontroverzními otázkami ateismu Čechů a jeho historických kořenů (16.3.) a otázkami české odvahy (24.3.).
Těšíme se na Vás!


10.12.2014

Po letní přestávce jsme znovu začali práci na projektu se Sicilany. Zadání jsou složitější než v prvním roce projektu a to nejen po stránce jazykové, ale i v nárocích na tvořivost studentů i profesorů, kteří se v projektu angažují.

Září a říjen
Začátek školního roku byl ve znamení diskusí o místních a mezinárodních předsudcích. Debaty byly živé a plodné, ale při překladu jsme se docela zapotili – byly to zajímavé „překladatelské oříšky“.

Listopad a prosinec
V těchto měsících jsme měli za úkol natočit sebeironizující videa. Nejprve bylo třeba vymyslet témata, pak napsat scénáře a scénky natočit. Závěrem jsme videa opatřili titulky. Byla to sice zábava, ale nebylo jednoduché najít společný čas na práci. Skoro bychom řekli, že se při této aktivitě pár stereotypů o Češích potvrdilo, jako například, že rádi necháváme věci na poslední chvíli a že si umíme ze sebe udělat legraci. Konečně posuďte sami, zda se nám to podařilo:

Leden
V lednu se chystáme na veřejnou debatu, ve které Vás rádi uvítáme. Brzy se zde dozvíte víc!


26.6.2014

Videoshow z pobytu na Sicílii:


2.6.2014

Sicílie
Ve dnech 27.4-8.5.2014 se vybraní studenti z 1.B, 2.B a 3.B spolu se třemi profesorkami T.Hornovou, J.Kolmanovou a J.Srpovou a s panem profesorem Markem zúčastnili projektu v rámci programu celoživotního vzdělávání Comenius.
Všichni jsme se sešli v neděli 27.4 v odpoledních hodinách na letišti Václava Havla, odkud jsme odlétali do Říma, kde nás čekal přestup na letadlo do Catanie. Naše letadlo přistálo na sicilské letiště ve večerních hodinách, na letišti na nás čekaly dvě paní profesorky z italské strany a následně jsme s nimi odjeli autobusem do Patti, kde nás již očekávaly naše desetidenní rodiny.
V pondělí ráno nás přivítali naši korespondenti, italské profesorky a organizátorky projektu v jejich škole a připravili pro nás moc hezký program, v němž byla i dvě skvělá pěvecká vystoupení, při kterých zazněla i naše česká písnička od Anety Langerové. Večer jsme všichni studenti s rodinami a profesory měli společnou večeři.
V úterý jsme měli prohlídku Patti, prošli jsme historické centrum, byli jsme na radnici, kde nás přivítal i pan starosta. Naší dopolední procházku jsme zakončili, v Itálii jak jinak, než vynikající italskou zmrzlinou.
Ve středu jsme navštívili malé městečko Tindari, a výstavu Michelangela a kde jsme viděli staré řecké divadlo.

   
(více fotografií)

Ve čtvrtek, jelikož byl první máj, tak jsme celý den trávili s našimi korespondenty. Někteří jsme byli na pláži, jiní grilovali, či navštívili Etnu.
V pátek nás čekal celodenní výlet do hlavního města Sicílie, Palerma. V Palermu jsme navštívili parlament, několik kostelů, prošli jsme město a nakupovali. Naštěstí jsme žádné sicilské mafiány nepotkali :-), takže to byl krásně strávený den.
O víkendu, v sobotu, jsme ve škole diskutovali na téma „Předsudky“ a v neděli jsme jeli na výlet na krásné Liparské ostrovy, kde jsme viděli město Lipari, sirné lázně a sopku.
V následujícím týdnu nás čekal výlet do druhého největšího města Sicílie, Catanie. V Catanii jsme navštívili katedrály, dozvěděli se něco o historii města, jak se láva z blízké sopky Etny valila městem, a nakupovali ve velkém nákupním centru. Odpoledne jsme se vydali do nedaleké Taorminy, která nás uchvátila, s většinou jsme se shodli, že to je jedno z nejhezčích měst, jaké jsme kdy viděli.
Ve středu nás čekala poslední cesta do školy, kde se s námi všichni moc pěkně rozloučili. Odpoledne jsme museli balit a chystat se zpět domů. Loučení s rodinami bylo smutné, protože se o nás celou dobu hezky staraly a moc nám přirostly k srdci.
Sicílii jsme opustili ve čtvrtek v ranních hodinách se spoustou zážitků a vzpomínek, které bychom ovšem neměli, kdyby paní profesorky Hornová a Srpová tenhle pobyt nezařídily a nezískaly prostředky z fondů EU, takže jím tímto moc děkujeme, stejně tak i ostatním profesorům, kteří s námi na Sicílii jeli.

Michaela Severinová, 1.B


1.4.2014

Kurzy italštiny
Kurz italštiny se už přelomil do své druhé půli a po lekcích s českou lektorkou si povídáme o tom, co máme rádi, dokonce s rodilou mluvčí. Intenzivně si také dopisujeme s novými známými na Sicílii. Chystáme se za nimi již za měsíc!

Komiksy
V únoru a v březnu jsme se kromě studia italštiny věnovali i další společné činnosti, a tou je kreslení komiksů z české historie. Protože jsou naše dějiny tak bohaté na různé mystické události, rozdělili jsme se do skupinek a vytvořili hned několik komiksů - o kněžně Libuši, Golemovi, ale i o převtělení Karla IV. do Karla Gotta. Jsme opravdu zvědaví, co vymysleli Italové. Na výsledky našeho uměleckého snažení se můžete podívat ve fotogalerii nebo přímo na nástěnce ve škole.

 

Program na Sicílii
I program našeho pracovního pobytu na Sicílii začíná nabývat konkrétních obrysů. Kromě překvapení, které pro nás Sicilané chystají, již nyní víme, že se pojedeme podívat do Palerma, Taorminy, navštívíme výstavu Michelangela. Budeme také hrát fotbal, tak oblíbený u obou národů a vařit italskou kuchyni, i u nás velmi oblíbenou. Už se nemůžeme dočkat!


16.1.2014

Seznamujeme se se Sicilany a s tím, „bez čeho si nedovedou představit život“….
Už trochu víme, jaké naše sicilské protějšky jsou. Nejprve jsme si všichni vytvořili profily na Twinspace (což je portál pro spolupráci v rámci platformy etwinning), takže už máme částečně představu, jak vlastně vypadáme a jaké máme zájmy. O tom jsme se koneckonců dozvěděli víc i v rámci společných chatů, které jsou vždy velmi zajímavé. Představte si, když se snaží alespoň třicet lidí popovídat si anglicky, francouzsky - a to vše najednou. Mnozí z nás už se také stali přáteli, tedy alespoň na Facebooku, a čile komunikujeme a sdílíme životní zážitky.

 

Jednou z činností, které jsme už společně uskutečnili, byl následující úkol: vyfotit dva předměty, bez kterých si své životy nedovedeme představit, a napsat o nich větu anglicky a francouzsky.
Protože jsme tušili, že jak Sicilané, tak Češi by mohli prezentovat něco elektronického, dali jsme zadání, že ten druhý „předmět“ elektronický být nesmí. Prezentované elektronické předměty nás asi opravdu nezaskočily, snad i značky a řady telefonů mají čeští a sicilští studenti stejné, s potěšením jsme shledali, že všichni rádi čteme, hrajeme na hudební nástroje či provozujeme sporty a čistíme si zuby:-). V sicilských předmětech se objevilo moře a skútr, což české studenty pobavilo, protože to přesně splňuje stereotypní představy, které o Italech máme. 
Bylo mimochodem moc příjemné zjistit, že i ti z nás, kteří s francouzštinou teprve začínáme, jsme zvládli (s malou pomocí profesorů) dát dohromady srozumitelné věty! Angličtina pro nás naštěstí problém není…
Koneckonců už máme ve škole i nástěnku, kde se na fotografie předmětů můžete podívat.

Hodiny italštiny
I když se nám někdy může zdát, že jsme s projektem teprve začali, naše cesta na Sicílii se blíží, a tak jsme se začali učit italsky. Rozdělili jsme se do dvou skupin a studenti i profesoři se jednou týdně hodinu a půl učíme. Lektorka za námi dochází přímo do školy, takže máme přímo luxusní podmínky. Zatím je to velká legrace, ale umíme se už představit, říct pár vět, a už se těšíme, až si s Italy zkusíme popovídat i jejich rodným jazykem. Ale zatím si to pro ně schováváme jako překvapení.

 

Komiks
Aktivitou na leden a únor je vytváření komiksu o národních či místních legendách a pověstech. Nyní jsme ve fázi organizace a dělby práce, čile diskutujeme o tom, zda pojednáme o pražských strašidlech, Golemovi, či ztvárníme pověsti Aloise Jiráska, ale určitě Vás zde o výsledku budeme informovat. Držte nám palce!


 Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.